Ситуація 1. Заходимо із сином у ліфт, там німці, посміхаються Матвію. Матвій до них знайомитись. Англійською питає, як їх звати, звідки вони. Німець відповідає англійською, а далі сам запитує російською:
– А я знаю, аткуда ти. Із Украіни.
Я англійською:
– Так, але він не розмовляє російською. Ми говоримо лише українською або англійською. Для нас це принципове питання. Росія щодня намагається вбити цього хлопця.
Німець:
– Правда? А я бачу, що всі українці тут російською говорять. Люди з вашими прапорами постійно російською. У вас же налагоджується ситуація?
Вийшла з німцем, провела інформаційну лекцію, показала фото загиблих друзів, новини про трагедію на Харківщині. Запитала про кількість людей у його сім’ї, показала вбиті родини у Грозі. Показала вбиту дівчинку Лізу та інших дітей, яких вбили росіяни. Німець почав своє переосмислення.
Ситуація 2. Повертаюсь від нього до ліфта. Заходимо, а там мама з дитиною російською говорять. Я сину:
– Матвійко, виходимо звідси, тут росіяни.
Жінка з ходу:
– Ти што, бля-ь, вабщє єб-нул-сь, я із Украіни ваабщєта. Кахова х-я ти гаваріш, што я руская?
Двері закрились.
Так само можуть закритись двері світової підтримки та розуміння України, якщо нічого не змінимо. Німець не розумів, що що ми не одна культура з Росією. Це після 1.5 роки повномасштабної кривавої війни. А що увесь світ? Пропаганда Росії працює. Все гучніше. Постійно моніторю іноземні ЗМІ, нас там усе менше. А фейків та маніпуляції більше. Акценти проти нас. Це дуже небезпечно.
Говоріть українською за кордоном, будь ласка. Говоріть про Україну за кордоном. Кожна ваша російська у публічному просторі – допомога Росії. Кожна ваша проігнорована спроба розповісти про Україну – допомага Росії.
Ви дійсно хочете грати на боці Росії?
Надійка ПОТОЦЬКА |