Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Газета `НЕЗБОРИМА НАЦІЯ`
Головне менюПошук
Архів газети

  Архів за 2020 рік:


Передплата

Untitled Document

“Незборима нація” – газета для тих, хто хоче знати історію боротьби за свободу України. Це газета, в якій висвітлюються невідомі сторінки Визвольної боротьби за незалежність.
“Незборима нація” може стати неоціненним другом вчителя, школяра, студента, історика, краєзнавця, кожного, хто цікавиться героїчною і трагічною історією нашої Батьківщини.
Газету можна передплатити у будь-якому відділені пошти: наш передплатний індекс (33545) ви знайдете в Каталозі українських видань 2010 р.
Не забудьте передплатити “Незбориму нації” і для бібліотек та шкіл тих сіл, з яких ви вийшли.

Друзі, приєднуйте нових передплатників “Незборимої нації”.Дружні сайти

   
   
   
   
   
   
   


100 років концерту 6-ї дивізії Армії УНР у Києві


100 років концерту 6-ї дивізії Армії УНР у  Києві

31 травня 2020 р. виповнилося 100 р. від знакової події у військовій історії України, точніше сказати, в історії української військової музики.
31 травня 1920 р. в Купецькому саду щойно визволеного від більшовиків Києва (нині це Хрещатий парк) відбувся великий концерт, влаштований силами 6-ї стрілецької дивізії Армії УНР. Він став, як писав командир з’єднання полковник Марко Безручко, “свого роду празником дивізії, представленням себе населенню Києва, средством для популяризації дивізії серед населення. Тут треба було розвіяти провокаторські слухи в місті щодо дивізії, показати життєздатність дивізії, зацікавить нею якнайширший круг людей і з’єднати їх для себе”.
Суть тих “провокаторських слухів”, про які згадував комдив, полягала в тому, що 6-та дивізія квартирувала на Печерську, що в той час було досить далеко від центру міста. Внаслідок цього більшість киян нечасто бачили українських старшин і козаків. Тому подекуди цивільні особи, не особливо розбираючись в уніформі й знаках розрізнення, сприймали їх за польських жовнірів. Аби змінити ситуацію, українська дивізія вирішила максимально голосно заявити про себе, репрезентувавши себе городянам. Поет і композитор, автор багатьох пісень Січових стрільців, а в 1920 р. старшина 6-ї дивізії поручник Левко (Леонід) Лепкий запропонував влаштувати для цього власними силами великий концерт та організувати благодійний збір коштів на потреби з’єднання. Полковник Безручко ідею підтримав і доручив її втілення співробітникам культурно-освітнього відділу штабу. На сцені виступав дивізійний хор під орудою хорунжого Степана Шабаліна, музичний супровід йому забезпечував оркестр 6-го гарматного полку. Звучали стрілецькі та народні пісні.
В організації дійства військовим допомогли українські митці. Завдяки артистам Павленку і Миколі Дейнару, а також Ярославу Кирчіву (пізніше він у ранзі поручника вступив до дивізії) до участі в концерті було залучено найкращі національні артистичні сили столиці, зроблено гарну режисерську постановку всього заходу та забезпечено святкове декорування Купецького саду.
Концерт, як писала тогочасна київська преса, зібрав багато публіки і пройшов з великим успіхом. Старшина дивізійної штабової сотні хорунжий Петро Самутин у своїх спогадах зазначав: “Як учасник мушу сказати, що хор зробив надзвичайне враження на присутніх. На концерті маса-масенна людей, мешканців Києва та його околиць. Багато вояків, українців та поляків. Концерт був безплатний. Кілька разів хор мусів виступати на «біс». Диригент хору дістав букет квітів. Всі хористи переживали ці незабутні хвилини разом з приявними (присутніми. – Ред.) та відчували на собі кожний їх погляд. Ми бачили сльози і радість на обличчях тих, що жили разом з нами одними думками. Захопленню не було кінця”. За словам іншого учасника та очевидця, концерт “випав величаво” і, крім потужного морально-психологічного ефекту, приніс ще й матеріальну вигоду – на потреби культурно-освітнього відділу дивізії вдалося зібрати 64 тис. карбованців.
У травні 2020 р. на сцені Зеленого театру у Хрещатому парку планувалося проведення святкового концерту за участі оркестрів ЗСУ і Війська Польського, присвяченого подіям сторічної давнини, коли армії обох наших держав воювали разом проти спільного ворога – більшовицької Росії. Однак через карантин цей захід не відбувся. Жаль!

Андрій РУККАС
На світлині – Всеволод Змієнко і Марко Безручко – відповідно начальник штабу і командир 6-ї Січової дивізії.
На мал. Я. Миколишина – поручник Левко Лепкий, ініціатор концерту 6-ї дивізії в Києві.

  Історія Визвольних змагань

Роман КОВАЛЬ
Багряні жнива Української революції
Яків ГАЛЬЧЕВСЬКИЙ
З воєнного нотатника
Юрій ГОРЛІС-ГОРСЬКИЙ
Холодний Яр
Роман КОВАЛЬ
За волю і честь
Роман КОВАЛЬ
Коли кулі співали
Упорядники Роман Коваль і Віктор Рог
Жага і терпіння. Зеновій Красівський у долі українського народу
Роман КОВАЛЬ
Отаман Зелений
Роман КОВАЛЬ
ФІЛОСОФІЯ СИЛИ Есеї
Відбитка з "Нової Зорі"
ПОХОРОНИ начального вожда УГА ген. Мирона ТАРНАВСЬКОГО
Роман КОВАЛЬ
Нариси з історії Кубані
Роман КОВАЛЬ
Ренесанс напередодні трагедії
Роман КОВАЛЬ
Філософія Українства
Зеновій КРАСІВСЬКИЙ
Невольницькі плачі
Роман КОВАЛЬ, Віктор РОГ, Павло СТЕГНІЙ
Рейд у вічність
Роман КОВАЛЬ
І нарекли його отаманом Орлом


Радіопередача «Нація»

Автор та ведучий Андрій Черняк

Холодноярська республіка
Роман Коваль&Віктор Рог
Ким були невизнані нацією герої?
Роман Коваль
Про Кубанську Україну.
Роман Коваль
Про національну пам’ять.
Роман Коваль
Операція "Заповіт" Чекістська справа №206.
Роман Коваль
Україна в І-й світовій війні.
Роман Коваль
Українці у ІІ-й світовій війні.
Роман Коваль
Долі українських козачих родів.
Роман Коваль
Так творилось українське військо.
Роман Коваль
Кубанська Народна Республіка.
Роман Коваль«За Україну, за її волю!»

Авторська передача президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля «За Україну, за її волю!»


Подяка

Щиро дякую за допомогу
Сергієві ТЕЛЯТНИКУ (Первомайськ) - 500 грн.
Ігореві СМЕТАНСЬКОМУ (Калуш) - 400 грн.
Остапові ЯЦКЕВИЧУ (Львів) - 150 грн.
Юрієві ОСАДЧУКУ (Первомайськ) - 50 грн.

ЩИРО ДЯКУЮ ЗА ПОЖЕРТВИ НА ІСТОРИЧНИЙ КЛУБ "ХОЛОДНИЙ ЯР"
Юрієві МІРОШНИЧЕНКУ і добродію КОКОТІ - по 200 грн
03049, Київ, вул. Курська, буд. 20, пом. 14. Т/факс:242-47-38 e-mail: Koval_r@ukr.net, kovalroman1@gmail.com Адмін розділ